DreamHack Steelseries CS:GO CHAMPIONSHIP

Το DreamHack, η Steelseries και η NEEDforSEAT μας παρουσιάζουν το DreamHack Steelseries CS:GO Championship που θα διεξαχθεί στις 14-17 Ιουνίου.

[symple_spacing size=»40px»]

Με χαρά μας παρουσιάζουν τις τελευταίες προσκεκλημένες ομάδες στο DreamHack Steelseries CS:GO Championship οι οποίες είναι οι SK-Gaming, ex-ALTERNATE και London Conspiracy (γνωστοί και ως .no). Επιπλέον, η ομάδα ENCE (η οποία αποκλείστηκε από την ομάδα των SK-Gaming στα online προκριματικά του FACEIT) θα είναι αυτή που θα αντικαταστήσει την ομάδα Team Dignitas οι οποίοι δεν θα μπορέσουν να παραβρεθούν λόγω ενός παίκτη που θα έχει σχολικές εξετάσεις.

Παρακάτω θα δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων, καθώς και το πως θα μοιραστεί το ποσό των 30.000 δολαρίων που αποτελεί το συνολικό χρηματικό έπαθλο των ομάδων. Το μέρος που θα λάβει χώρα το event είναι η Σάλα B, Elmia, Jönköping, στη Σουηδία. Στο σημείο αυτό να τονίσουμε ότι παρατηρούμε σημαντική μείωση στο χρηματικό έπαθλο, αφού στο προηγούμενο DreamHack Winter 2014 δόθηκε το ποσό των 250.000 δολαρίων, που αποτελεί μέχρι σήμερα, και θα αποτελεί για αρκετό καιρό ακόμα, το μεγαλύτερο χρηματικό έπαθλο στην ιστορία του Counter-Strike. Τώρα, όσον αφορά τα Maps στα οποία θα γίνουν τα παιχνίδια δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη έκπληξη – de_dust2, de_mirage, de_train, de_inferno και de_nuke. Εν αντιθέσει όμως με μελλοντικά τουρνουά ο αριθμός των Maps αυξάνεται στα 7 με πιο πιθανές, την προσθήκη των de_cache και de_season. Η εταιρεία SwedishHost θα είναι ο επίσημος χορηγός των server για το DreamHack Steelseries CS:GO Championship.

[symple_spacing size=»40px»]

Η λίστα των ομάδων:

1. Fnatic – [label variation=»label-primary»]DreamHack Champions[/label]

2. Ninjas in Pyjamas – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

3. ENCE – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

4. Titan – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

5. TEAMGLOBAL (ex-LGB) – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

6. Virtus.Pro – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

7. Na’Vi – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

8. HellRaisers – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

9. TBA (ex-Mystik) – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

10. London Conspiracy (γνωστοί και ως .no) – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

11. Berzerk (γνωστοί και ως ALTERNATE) – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

12. SK-Gaming – [label variation=»label-danger»]Προσκεκλημένη[/label]

13. Aligon – Online Qualifier [label variation=»label-success»]FACEIT[/label]

14. Reason Gaming – Online Qualifier [label variation=»label-success»]FACEIT[/label]

Η 15η και 16η θα προκύψουν από BYOC-Qualifier που θα διεξαχθεί στις 14 Ιουνίου για όλους τους συμμετέχοντες του DreamHack με την προϋπόθεση να έχουν αγοράσει και τα 5 μέλη της κάθε ομάδας το BYOC-Ticket και να φέρουν τα δικά τους pc. Με μέγιστο σύνολο  64 ομάδων οι 2 από αυτές προκρίνονται στο τελικό τουρνουά όπου θα αντιμετωπίσουν τις παραπάνω ομάδες.

[symple_spacing size=»40px»]

Το ποσό των 30.000 δολαρίων θα μοιραστεί ως εξής:

Στην 1η ομάδα: [label variation=»label-info»]10.000 $[/label]

Στην 2η ομάδα: [label variation=»label-info»]5.000 $[/label]

Στην 3η-4η ομάδα: [label variation=»label-info»]3.500 $[/label]

Στην 5η-8η ομάδα: [label variation=»label-info»]2.000 $[/label]

Για τις υπόλοιπες ομάδες δεν θα υπάρξει κάποιο χρηματικό έπαθλο.

[symple_spacing size=»40px»]

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 14 Ιουνίου

12:30 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – «Warm-Up»

14:00 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match#1

14:00 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match#2

15:30 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match#3 – Winner vs Winner

15:30 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match#4 – Loser vs Loser

16:30 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match#5 – Final Match

17:30 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – «Warm-Up»

19:00 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match#1

19:00 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match#2

20:00 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match#3 – Winner vs Winner

20:00 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match#4 – Loser vs Loser

21:00 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match#5 – Final Match

[symple_spacing size=»20px»]

Κυριακή 15 Ιουνίου

12:30 – [label variation=»label-success»]Group C[/label] – Warm-up

14:00 – [label variation=»label-success»]Group C[/label] – Match#1

14:00 – [label variation=»label-success»]Group C[/label] – Match#2

15:30 – [label variation=»label-success»]Group C[/label] – Match#3 – Winner vs Winner

15:30 – [label variation=»label-success»]Group C[/label] – Match#4 – Loser vs Loser

16:30 – [label variation=»label-success»]Group C[/label] – Match#5 – Final Match

17:30 – [label variation=»label-info»]Group D[/label] – «Warm-Up»

19:00 – [label variation=»label-info»]Group D[/label] – Match#1

19:00 – [label variation=»label-info»]Group D[/label] – Match#2

19:00 – [label variation=»label-info»]Group D[/label] – Match#3 – Winner vs Winner

20:00 – [label variation=»label-info»]Group D[/label] – Match#4 – Loser vs Loser

*Τα παραπάνω matches  θα γίνουν σε BO1

[symple_spacing size=»20px»]

Δευτέρα 16 Ιουνίου

07:30 – Playoffs – [label variation=»label-warning»]Warm-up[/label]

09:00 – Quarter Finals –Round of 8 – [label variation=»label-warning»]BO3[/label]

13:30 – Semi Final 1 – Round of 4 – [label variation=»label-warning»]BO3[/label]

17:00 – Semi Final 2 – Round of 4 – [label variation=»label-warning»]BO3[/label]

21:30 – Grand Final – [label variation=»label-warning»]BO3[/label]

*Όλες οι παραπάνω ώρες αφορούν ώρες Ελλάδος.

[symple_spacing size=»40px»]

Livestream

Όλα τα matches θα γίνουν σε HD (720p) και θα μεταδοθούν στο επίσημο κανάλι του DreamHack sto twitch σε απευθείας μετάδοση από το χώρο του CS:GO Studio στο DreamHack από τους εξής casters: Anders Blume, Tomi ‘lurppis’ Kovanen, Auguste ‘Semmler’ Massonat και Duncan ‘Thorin’ Shields.

iijFt3M

Πηγή

[symple_spacing size=»15px»]

[symple_spacing size=»15px»]

ESEA

Η 17η σεζόν στο πρωτάθλημα ESEA θα έχει αρκετές αλλαγές και βελτιώσεις σε σχέση με την 16η και περσινή, οι οποίες βασίστηκαν σε προτάσεις χρηστών και feedback των ομάδων. Θα περιλαμβάνει μια παγκόσμια κατηγορία που θα μπορεί να προσκαλέσει η ίδια τις ομάδες του CS:GO, γνωστή και ως Ευρωπαϊκή κατηγορία. Οι εγγραφές για την 17η σεζόν είναι ανοιχτές και θα παραμείνουν μέχρι την Δευτέρα 7 Ιουλίου. Με το που τελειώσουν τις εγγραφές οι ομάδες, θα υπάρξει ένα περιθώριο λίγων μερών ώστε να εξοικειωθούν με το νέο σύστημα και να προγραμματίσουν τα πρώτα τους Matches τα οποία θα ξεκινήσουν την Κυριακή 13 Ιουλίου.

[symple_spacing size=»40px»]

Οι αλλαγές κλειδί από την 16η σεζόν στην 17η:

1. Έναρξη Premier Division Βορείου Αμερικής CS:GO

2. Έναρξη Main Division Ευρωπαϊκού CS:GO

3. Αύξηση συνολικού επάθλου στα 90.000 $

4. Αύξηση του αριθμού των σέρβερς που θα χρησιμοποιηθούν για νέο hardware ώστε να διευκολύνει τη διαθεσιμότητα του προγραμματισμού

[symple_spacing size=»40px»]

Χαρακτηριστικά του πρωταθλήματος ESEA:

  • Δύο matches κάθε βδομάδα για όλες τις κατηγορίες
  • Κάθε εγγεγραμμένη ομάδα θα λαμβάνει έναν δωρεάν κωδικό για σέρβερ στο Mumble ώστε να επικοινωνεί η ομάδα In-game
  • Πλήρης προγραμματισμός web match
  • Ειδοποίηση προγραμματισμού μέσω SMS
  • Όλα τα matches θα γίνονται σε ESEA σέρβερς που και 15 από αυτούς βρίσκονται παγκοσμίως διανεμημένοι
  • Προστασία από την εταιρεία τους για οποιοδήποτε hack
  • Ομάδα admin που είναι διαθέσιμοι για το community
  • Πλήρη στατιστικά  των παικτών σε κάθε αγώνα
  • Τα replay των παικτών θα είναι διαθέσιμα μετά από 5 λεπτά στο τέλος κάθε match
  • Απεριόριστο αριθμό θεατών σε κάθε match
  • Αυτόματο  POV replay recording
  • Σύστημα πρόβλεψης χρηστών σε κάθε match
  • Διεξαγωγή LAN event για όλα τα Playoffs των κατηγοριών
  • Δημιουργείτε ένα μόνιμο record στο πρωτάθλημα ESEA

[symple_spacing size=»40px»]

Πηγή