Το Dreamhack Summer πλησιάζει! Στις 14-16 Ιουνίου οι καλύτερες Challenger ομάδες θα ταξιδέψουν στη Σουηδία για να διαγωνιστούν μπροστά στο κοινό τους, διεκδικώντας χρηματικά έπαθλα συνολικής αξίας $30,000! Το τουρνουά θα αποτελείται από 8 ομάδες: 5 προσκεκλημένες ομάδες και 3 από προκριματικά. Τα online qualifiers ολοκληρώθηκαν τις προηγούμενες μέρες, με τους Different Dimension και Void Gaming να παίρνουν μέρος στο qualifier του EUNE αλλά να μην καταφέρνουν να προκριθούν και τους GSI Gaming (πρώην Victory eSports) να εξασφαλίζουν την συμμετοχή τους.

Στο qualifier του West η συμμετοχή ήταν μεγαλύτερη και μετά από 2 ημέρες παιχνιδιών οι n!faculty κατάφεραν να επικρατήσουν.

Μένει ακόμα 1 ομάδα από το BYOC (Bring Your Own Computer) qualifier το οποίο θα διεξαχθεί στις 14 Ιουνίου. Συνολικά οι ομάδες που θα συμμετάσχουν είναι οι εξής:

1.  Ninjas in Pyjamas – Invited team
2.  Reason Gaming – Invited team
3.  Tick Trick Duck – Invited team
4.  Roughnex.VyprVPN (formely known as TheRank1Players) – Invited team
5.  GSI Gaming (formerly known as Victory Esports) – Online Qualifier
6.  n!faculty – Online Qualifier
7.  SK-Gaming Prime
8. TBA (BYOC Qualifier)

Το πρόγραμμα του τουρνουά:

Saturday 14 June
BYOC QUALIFICATION
15:00 – BYOC Registration & Confirmation Closes
17:30 – BYOC Qualifier Starts
17:30 – BYOC Qualifier – Round of 64
19:00 – BYOC Qualifier – Round of 32
20:30 – BYOC Qualifier – Round of 16
22:00 – BYOC Qualifier – Round of 8
23:30 – BYOC Qualifier – Round of 4
01:00 – BYOC Qualifier Final

MAIN TOURNAMENT
13:30 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match 1
15:00 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match 2
16:30 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match 3

18:00 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match 1
19:30 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match 2
21:00 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match 3

[symple_spacing size=»15px»]

Sunday 15 June
13:30 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match 4
15:00 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match 5
16:30 – [label variation=»label-default»]Group A[/label] – Match 6

18:00 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match 4
19:30 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match 5
21:00 – [label variation=»label-primary»]Group B[/label] – Match 6

[symple_spacing size=»15px»]

Monday 16 June
14:30 – [label variation=»label-success»]Semi Final 1[/label]  – BO3
18:00 – [label variation=»label-info»]Semi Final 2[/label] – BO3
22:00 – [label variation=»label-warning»]Grand Final[/label] – BO3

[symple_spacing size=»40px»]

Το τουρνουά θα μεταδοθεί ζωντανά στο www.twitch.tv/dreamhacklol

Η ομάδα των casters αποτελείται από τους εξής:

 Vince ‘Metuz’ Hill – [symple_social icon=»twitter» url=»https://twitter.com/MetuzTV» title=»» target=»self» rel=»»]

 James ‘Stress’ O’Leary – [symple_social icon=»twitter» url=»https://twitter.com/dignitasStress» title=»» target=»self» rel=»»]

 Richard ‘Pulse’ Kam – [symple_social icon=»twitter» url=»https://twitter.com/Impulsable» title=»» target=»self» rel=»»]